انواع بیمه

بیمه اشخاص

انسان از آغاز جوامع انسانی، در جستجوی غریزی به دنبال تامین‌های جسمی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بوده است.

با توجه به همین نیاز بوده که شرکت‌های بیمه با ارائه طرح‌های متفاوت و ابتکاری، متناسب با نیازهای جوامع انسانی در پی تامین و تسهیل این غریزه ثبات مالی و اقتصادی برآمدند تا در زمان بروز حادثه ناگوار، شیرازه اقتصادی خانواده ها از هم نپاشد و افراد وابسته به شخص متوفی و یا حادثه دیده بتوانند از مزایای این تامین اقتصادی بهره‌مند شوند.

بیمه عمر

بیمه عمر قراردادی است که به موجب آن بیمه‌گر در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار متعهد می‌شود که در صورت فوت و یا حیات بیمه شده در زمان معینی مبلغی به عنوان سرمایه و یا مستمری به بیمه گذار و یا شخص ثالث تعین شده از طرف او و یا وراث قانونی بپردازد.

بیمه درمان

در این گروه بیمه، بیمه‌گر متعهد می‌شود که کلیه هزینه‌های درمانی و بیمارستانی هر یک از بیمه‌شدگان که بر اساس شرایط قرارداد و با رعایت فرانشیز توافق شده قابل پرداخت می‌باشد را جبران نماید.

بیمه حوادث

موضوع این بیمه، سانحه و حادثه‌ای است که می‌تواند منجر به فوت، نقص عضو از کارافتادگی دائم کلی و یا جزئی، از کار افتادگی موقت، جراحت و صدمات بدنی و هزینه‌های پزشکی گردد.

بیمه خودرو

به طور کلی بیمه خودرو جبران کننده خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی از جمله تصادف، آتش سوزی و سرقت به ماشین مورد بیمه، سرنشینان آن و اشخاص ثالث می‌باشد. علاوه بر موارد فوق شکست شیشه اتومبیل، دفاع از حقوق بیمه‌گذار در مراجع دادگستری و مراجعه به مسئول خسارت، توقف خودرو خسارت دیده در مدت تعمیر نیز با دریافت حق بیمه اضافی قابل بیمه شدن می‌باشد.

خسارت‌هایی که در اثر حوادث خودرو متوجه اشخاص ثالث می‌شود به موجب بیمه‌نامه شخص ثالث مورد تامین قرار می‌گیرد. بیمه شخص ثالث جنبه اجباری دارد و تابع قانون و مقررات خاص خود می‌باشد.

بیمه بدنه

در بیمه‌های بدنه، بیمه‌گذار در مقابل پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه در صورت آسیب دیدن خودرو خود به خاطر خطرات تحت پوشش، مبلغی را به عنوان خسارت دریافت خواهد کرد. به طور کلی خودروهایی که جهت پوشش بیمه بدنه معرفی می‌گردند در ابتدا بایستی قابلیت پوشش بیمه بدنه را داشته باشند.

بیمه ثالث و سرنشین

کلیه زیان دیدگان ناشی از وسایل نقلیه موتوری زمینی (اعم از زیان جانی و مالی) خواه اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) باشند، شخص ثالث نامیده می‌شوند.

بیمه آتش سوزی

موضوع بیمه آتش سوزی تامین خسارت و جبران زیان‌های مالی و مادی است که بر اثر وقوع خطر آتش سوزی به اموال و دارایی‌های منقول و با غیر منقول بیمه گذار اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد می‌شود. بنابراین در بیمه آتش سوزی خسارت‌های مالی مورد تامین قرار می‌گیرند نه خسارت‌های جانی و بدنی.

لذا در صورتی که صدمه‌ای به فرد برسد، معمولا بیمه آتش سوزی آن را پوشش نمی دهد. لازم به ذکر است که خسارت وارده به اموال اشخاص ثالث بر اثر وقوع آتش سوزی که مطابق قانون، موجب مسئولیت و پاسخ‌گویی بیمه گذار شود نیز همراه پوشش خطر آتش سوزی یا به طور جداگانه از طریق بیمه مسئولیت مدنی مورد تامین بیمه‌گران قرار می‌گیرد.

بیمه آتش سوزی مانند سایر شاخه‌های بیمه اموال شامل اصل غرامت، قاعده جانشینی، اصل حسن نیت، قاعده نفع بیمه‌ای و قاعده نسبی سرمایه و حق بیمه می‌باشد.

بیمه آتش سوزی واحدهای مسکونی

بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی

بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

بیمه حمل کالا

گسترش روزافزون تجارت دخالت عوامل مختلف در یک فرآیند تجاری باعث آن گردیده که امروزه نظام تجاری ساز و کار پیچیده و خاص خود را مطالبه نماید. ورود بیمه‌گران به این عرصه در جهت تسهیل و ایجاد اطمینان بیشتر بین طرفین تجاری است.

بیمه حمل و نقل کالا یکی از متدهایی است که صاحبان بنگاه‌های تجاری و تجار به منظور سهولت و گسترش مبادلات تجاری از آن بهره می‌جویند. این بیمه برخوردار از حمایت قانون بیمه، قانون تجارت، آیین نامه‌های شورای عالی بیمه و عرف جهانی می‌باشد و متعهد به ایفای نقش موثر خود در مبادلات تجاری است.

بیمه حمل و نقل کالا بیمه ای است که به موجب آن بیمه‌گر در مقابل حق بیمه‌ای که از بیمه‌گذار دریافت می‌کند متهد می‌شود در جریان حمل کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر در نتیجه وقوع خطرهای موضوع بیمه چنانچه کالا تلفن شده و یا دچار خسارت شود و یا بیمه‌گذار در رابطه با این خطرات هزینه‌ای متحمل شود، زیان وارده را بپردازد.

بیمه حمل و نقل به صورت شکلی به دو طریق ساده و عمومی (تاریخ قرارداد کلی) صادر می‌گردد.

بیمه حمل و نقل کالا بر اساس طریقه حمل، محدوده جغرافیایی و پوشش‌های بیمه‌ای نیز تقسیم‌بندی می‌شود.

بیمه حمل و نقل کالا مشتمل بر 8 زیر رشته می‌باشد:
1- بیمه حمل و نقل کالا داخلی (عمومی)
2- بیمه حمل و نقل کالا وارداتی (عمومی)
3- بیمه حمل و نقل کالا صادراتی (عمومی)
4- بیمه حمل و نقل کالا ترانزیت (عمومی)
5- بیمه حمل و نقل کالا داخلی (ساده)
6- بیمه حمل و نقل کالا وارداتی (ساده)
7- بیمه حمل و نقل کالا صادراتی (ساده)
8- بیمه حمل و نقل کالا ترانزیت (ساده)

بیمه هواپیما

دریک تعریف کلی، کلمه ”هواپیما“ به مجموعه‌ای از قطعات و تجهیزات گفته می‌شود که پس از نصب در کنار یکدیگر امکان انجام عملیات پرواز را مهیا می‌نماید. هواپیماها به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌گردند: سبک و فوق سبک، سنگین و فوق سنگین.

بیمه بدنه هواپیما و بالگرد (هلی کوپتر)

بیمه مسئولیت قانونی شرکت هواپیمایی در قبال مسافر

بیمه حوادث سرنشین

بیمه مسئولیت قانونی بار مسافرین

بیمه مسئولیت قانونی شخص ثالث

بیمه کشتی

حمل و نقل دریایی نسبت به سایر شیوه‌های حمل و نقل از قدمت بیشتری برخوردار بوده و به لحاظ حجم و مقدار کالای جابجا شده نیز دارای بیشترین سهم می‌باشد. به گونه‌ای که مطابق آخرین آمار موجود حدود 90درصد کالاها در تجارت بین‌المللی از طریق دریا حمل می‌گردد که این خود بیانگر اهمیت به سزایی است که بیمه کشتی در میان سایر رشته‌های بیمه‌ها دارد.

بیمه بدنه و ماشین‌آلات کشتی

بیمه مسئولیت در برابر اشخاص ثالث (کشتی و شناور)

بیمه مسئولیت سازندگان شناورها

بیمه پول

بیمه پول یکی دیگر از رشته‌های بیمه‌ای است که در آن انواع وجوه نقد شامل انواع پول رایج و ارز و وجوه غیر نقد شامل انواع چک، سفته، تمبر، اوراق قرضه و مشارکت، شمش و سکه‌های طلا و نقره تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

بیمه وجوه و مسکوکات در راه

بیمه وجوه و مسکوکات در صندوق

بیمه مهندسی

بیمه مهندسی تضمین کننده سرمایه در بخش خصوصی و عمومی بوده و رونق چرخه اقتصادی می‌باشد. این بیمه کلیه افراد ذی نفع در طرح‌های زیربنایی، عمرانی و صنعتی اعم از صاحب‌کار، پیمانکار اصلی و فرعی، مهندسین مشاور را در صورت بروز حوادث تحت پوشش قرار داده و خسارات مادی مورد بیمه و غرامت ناشی از مسئولیت مدنی دست اندر کاران اجرایی در قبال اشخاص ثالث را جبران می‌نماید.

بیمه کالا ماشین‌آلات و تجهیزات

بیمه تمام خطر نصب
بیمه شکست ماشین‌آلات
بیمه ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاران
بیمه فساد کالا در سردخانه
بیمه تجهیزات الکترونیک
بیمه عدم النفع ناشی شکست ماشین‌آلات

بیمه پیمانکاران

بیمه تمام خطر پیمانکاران

بیمه سازه‌ها

بیمه تضمین کیفیت ساختمان
بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی